Hapishanelerde Yer Kalmadı! İsrail, Filistinli Aktivistlerin Operasyonunu İptal Etti

İsrail ordusu, Batı Şeria’da hapishanelerin aşırı doluluğu nedeniyle planlanan 20 Filistinli aktivistin gözaltına alınma operasyonunu iptal ettiğini duyurdu. İsrail devlet televizyonu KAN tarafından bildirilen habere göre, İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’in de operasyonları gerçekleştiremeyeceği belirtildi.

Hapishanelerdeki kapasite sorunu, İsrail güvenlik birimlerinin “idari tutukluları” serbest bırakmak zorunda kalacağı endişelerini artırdı. İsrail Cezaevi İdaresi, hapishanelerdeki kapasitenin 14 bin 500 kişi olduğunu ancak şu anda 21 bin kişiyi aştığını bildirdi. Son aylarda Batı Şeria’da artan gözaltılar ve baskınlar, bu durumu daha da kötüleştirdi.

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti’nin açıklamasına göre, 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da 9 bin 345 Filistinli gözaltına alındı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının ardından, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskı ve gözaltılar artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir