İBB harekete geçti: Taksiciye panik butonu

Taksi sürücülerine karşı yaşanan hırsızlık, gasp, yaralama ve ölüm olaylarındaki artış sebebiyle İstanbul’da yeni ve örnek bir uygulamaya başlandı. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından prototipi tanıtılan taksilerde ‘panik butonu’ projesi, ilk defa 1 Haziran 2024 itibarıyla kapsamlı olarak denenmeye başlandı. Randevu sırasına göre sisteme dahil edilen taksiler ile panik butonu uygulamasının denemesi yapılıyor. Kısa süre içerisinde İstanbul’daki tüm taksilerin sisteme entegre edilmesi planlanıyor.

EMNİYET BİRİMLERİNE ANINDA İHBAR GİDECEK: Uygulama sayesinde taksicilere yönelik gerçekleşen olaylarda sürücü tarafından panik butonuna basılacak ve emniyet birimlerine yaşanan olay ihbar edilmiş olacak. Ayrıca araç üzerinde bulunan ışıklı tabelada da duruma ilişkin uyarı yer alacak ve güzergah üzerinde denetim yapan polis ve jandarma birimleri haberdar edilecek. Yaşanan bu süreçleri ise araç içerisinde sürücü dışındaki kimse bilemeyecek.

YOLCULAR İÇİN DE PANİK BUTONU KONULACAK: İBB tarafından tanıtılan prototipteki yolculara yönelik panik butonu ise henüz uygulamaya alınmadı. Mevcut uygulamanın deneme aşamalarının tamamlanmasının ardından yolculara yönelik panik butonu da taksilere yerleştirilecek. Uygulamanın son aşaması olarak ise taksi içerisine anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemi yerleştirilecek. Böylece İBB’nin güvenlik birimleri tarafından rutin güvenlik denetimleri de devamlı olarak sağlanacak.

BUTONA BASILDIĞINDA S.O.S. IŞIĞI YANACAK: Konuya ilişkin konuşan taksici Birol Güneş, “Bu panik butonuna bastığınız zaman ‘TAKSİ S.O.S’ diye yanar. Böylece emniyet birimlerine ve 153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ihbar ediliyor. İhbar edildiğinde de en yakındaki ekipler polis ise polis, jandarma ise jandarma olay yerine gelip müdahale ediyor” dedi. Uygulamanın deneme sürecine ilişkin de bilgi veren Güneş, “Randevu alıyorsunuz, Bahçelievler’de İBB’nin yeri var. Burada tepe lambası, panik butonu gibi her şey takılıyor. Entegresini bekliyorsunuz, entegre faaliyete girdiğinde sistemi tam olarak çalışıyor” diye konuştu.

KABİNLİ SİSTEME DE GEÇİLMELİ: Taksici Necati Kara ise panik butonu uygulamasının yanı sıra kabinli sisteme geçilmesinin de can güvenlikleri açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir