İPA raporu: İstanbul’da her 6 haneden biri emekli aylığıyla geçinirken, her 3 emekliden biri resmî olarak çalışıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) araştırmasına göre; kentte bulunan her 6 haneden biri emekli aylığıyla geçinirken, her 3 emekliden biri resmi olarak çalışmaya devam ediyor.

İBB’ye bağlı İPA’nın “İstanbul’da Emekli Olmak 2024” başlıklı araştırması açıklandı. Rapora göre, İstanbul’da bulunan her 6 haneden biri emekli aylığı ile geçiniyor. Kentte neredeyse her 3 emekliden birinin resmi olarak çalışmaya devam ettiği belirtilen raporda, emekli aylığının satın alma gücünün de düştüğü vurgulandı.

Rapora göre 2010 yılında en düşük emekli aylığı ile 11,4 adet gram altın alınırken, bugünkü emekli aylığı ile yalnızca 4,4 adet gram altın alınabiliyor. Raporda, “İstanbul’da aktif çalışan bir birey olmayan ve sadece emekli aylığı ile geçinen 811 bin 40 hanenin olduğu ölçüldü. Sadece emekli aylığı ile geçinen hane oranı ise tüm haneler içerisinde yüzde 16,8 olarak hesaplandı. Her 10 haneden 1’inin ise en düşük emekli aylığı ile geçinen emekli haneler olduğu görüldü” denildi.

Araştırmada, şu tespitlere yer verildi:

“-İstanbul’da emeklilerin de dahil olduğu yaşlılık aylığı alanların 2 milyon 420 bin kişi olduğu belirtilirken toplamda her beş kişiden birinin aktif olarak çalışmadığı, pasif gelire sahip sigortalı oldukları görüldü.

-İstanbul’da yaşlılık veya emeklilik aylığına hak kazanmış vatandaşların yüzde 28,4’ünün resmi olarak çalışmaya devam ettiği görüldü.

-İstanbul’da 2023 yılında 507 bin 574 kişi EYT Kanunu’ndan faydalandı. Bunların yüzde 52,2’si ise resmi olarak çalışmaya devam etti. Türkiye’de EYT Kanunu’ndan faydalanan emeklilerin resmi olarak çalışmaya devam etme oranının ise yüzde 47,9’da kaldığı görüldü.

-2010 yılında asgari ücretten daha fazla olan en düşük emekli aylığının, geçtiğimiz 15 sene içerisinde bir asgari ücretin neredeyse yarısına denk geldiği görüldü. 2010 yılında 680,3 TL olan en düşük emekli aylığı 2024 yılında 10 bin TL olurken asgari ücret 587,85 TL’den 17 bin 2 TL’ye yükseldi.

-2010 yılında en düşük emekli aylığıyla 11,4 gram altın veya 453 dolar alınabilirken günümüzde bu durum 4,4 gram altın veya 319 dolara geriledi. Son 15 yıldaki dolar enflasyonu da hesaba katılırsa emekli maaşının satın alım gücünün dolara oranla çok daha fazla düştüğü görülecektir.

-İstanbul’da 100 metrekarelik ortalama bir konut fiyatı 2010 yılında 224 emekli maaşına denk gelirken 2022 yılında 672 emekli maaşına yükselmiştir. Geçtiğimiz iki yılda konut fiyatlarının yükseliş hızındaki azalma sebebiyle günümüzde 100 metrekarelik bir konut fiyatı 460 adet en düşük emekli maaşına denk gelmektedir.

-Emekli olduğunu ve hanede çalışan olmadığını söyleyen emekli hanelerin mülkiyet durumuna bakıldığında bu hanelerin yüzde 18,3’ünün kiracı olduğu görüldü. İstanbul’da sadece emekli maaşıyla geçinen toplam kiracı hane sayısı ise 148 bin 420 olarak hesaplandı.”


TIKLAYIN – İPA Başkanı Buğra Gökce açıkladı: Konut kirasının en yüksek en düşük olduğu ilçeler

TIKLAYIN – Binlerce emekli Tandoğan Meydanı’nda bir araya geldi | Özgür Özel: Emeklinin ekonomisi normalleşmeden Türkiye normalleşemez

TIKLAYIN – Büyük Emekli Miting’inden kareler

TIKLAYIN – Emekliler Ankara’ya akın etti: Buzdolabımız, market poşetlerimiz boş ama öfkemiz büyüyor, sesimiz gürleşiyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir